על אירוסים ועל צמחים נדירים

גלו מה פורח כעת בגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב, ועל פעילות הצוות להצלת מינים נדירים

מימין: רומוליאה זעירה (צילום: גברי שיאון), משמאל: אירוס הארגמן (צילום: ד"ר יובל ספיר)

"אני מכיר פרח אחד אשר הוא יחיד ומיוחד בעולם,

ואיננו גדל בשום מקום אחר, אלא על הפלנטה שלי"

מתוך הספר "הנסיך הקטן"

 

כמו השושנה של הנסיך הקטן, גם בכוכב שלנו ישנם מינים רבים של צמחים נדירים. אך לא כל צמח המוגדר כנדיר במקום אחד בכדור הארץ, נחשב כנדיר במיקום אחר. מה ומי מגדירים צמחים כנדירים? האם ניתן להציל מינים מהכחדה? ומה עושים המומחים לזהות מינים נדירים ולשקמם? כל זאת ועוד באירוע אתנחתא הקרוב, בהרצאה המרתקת של אוצרת הגן הבוטני, הגברת טל לבנוני.

 

הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב משתרע על פני שטח של 34 דונם, תוכלו למצוא בו תצוגה מגוונת של צמחי ארץ ישראל בנוף טבעי אותנטי, אוסף סוקולנטים מרשים וחממה מיוחדת לצמחים טרופיים. הגן מהווה מקלט למיני צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה, ומשמש כמרכז מחקר והוראה לסגל של אוניברסיטת תל אביב ולסטודנטים, כמו גם למוסדות מחקר והשכלה גבוהה אחרים.

 

בימים אלה פורח הצמח רומוליאה זעירה (Romulea columnae), בעל פרח סגול קטן ועדין. זהו מין בסכנת הכחדה, הנדיר מאוד בארץ. המין הזה החל לצמוח באלפיו דווקא על קרקע אשר הייתה עתידה להפוך לאזור תעשייה בגבעת אולגה. פעולה מהירה של רשות הטבע והגנים, הביאה להעתקת הצמחים וצוות הגן הבוטני החליט לבצע ניסוי העתקה והשבה לטבע. הניסוי התבצע בשוליהן של שתי בריכות חורף בנתניה ובכפר הירוק. באמצעות הניסוי, צוות הגן הבוטני לומד על המיקום המועדף של מין זה ומבסס אוכלוסיות יציבות בשני האתרים החדשים.

 

בחלקה שמול הכניסה לגן הבוטני, פורחים בשבועות האחרונים אירוסי הארגמן(Iris atropurpurea - מין בסכנת הכחדה, ייחודי לארץ ישראל ומוגן. החלקה מיועדת למחקר, הבודק הבדלים גנטיים בין אוכלוסיות שונות של אירוס הארגמן. במחקר זה, המתבצע מזה כמה שנים במעבדתו של ד"ר יובל ספיר, נבחנות הסכנות הנובעות מבידוד גנטי, הנגרם כתוצאה מקיטוע בתי הגידול הטבעיים של אירוסי הארגמן לאורך מישור החוף.

 

רוצים לשמוע עוד ולהגיע מוכנים להרצאה?

ביום שני, ה-13.3.17, יתקיים הפנינג פורים בגן הבוטני ובגן הזואולוגי.

 

לפרטים נוספים ולהרשמה >

 

לפירוט ההרצאות באירוע >

 

רישום לניוזלטר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive